Jak siedzieć prawidłowo i sobie nie zaszkodzić? – usiądź zdrowo do pracy
Dom i ogród
Choć nasze cztery kąty z pewnością sprzyjają większej swobodzie, niestety posiadane przez nas wyposażenie nie zawsze jest dostosowane do długotrwałej pracy siedzącej, wymagającej zdrowej postawy oraz odpowiedniej ergonomii. Jak wyposażyć swój domowy kącik do pracy oraz jak zdrowo... siedzieć – podpowiada ekspert Aldona Mioduszewska, Galerii Wnętrz DOMAR
Jak najlepiej siedzieć w pracy? Krótko!
Nie każdy z nas może sobie jednak na to pozwolić, a przebywanie w pozycji siedzącej przez długi czas – zwłaszcza w nieodpowiedniej pozycji – wpływa negatywnie na kręgosłup, powodując jego przeciążenie oraz długotrwały, doskwierający ból.
Dlatego praca biurowa, nawet wykonywana w domu, jest wbrew pozorom ciężkim doświadczeniem dla naszego organizmu. Jak zatem zadbać o swoje ciało i zapewnić mu optymalną pozycję siedzącą, która będzie dla nas zdrowa?
Zmiana ku lepszemu lub wygląd... kury?
Brak odpowiedniej postawy siedzącej podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze może grozić nam różnymi schorzeniami, wpływającymi nie tylko na nasz dobry stan zdrowia i samopoczucie, ale także i sam wygląd. Zła postawa siedząca powoduje problemy z odcinkiem lędźwiowym, co uznawane jest za jedną z podstawowych chorób cywilizacyjnych naszych czasów.
Oprócz tego, nasze organizmy mogą zmagać się również z uciskami na tętnice udowe, kończącymi się zatorami w przepływach tętniczych i wpływającymi na złe krążenie krwi w nogach.
Nie zapominajmy także o uciskach szyjno-barkowych powodujących duże dolegliwości bólowe głowy, cieśni nadgarstka lub kręgosłupa krzyżowego.
Oczywiście poza problemami wewnętrznymi, złe nawyki w siedzeniu odbijają się na naszym wyglądzie - mamy wtedy tendencję do postawy „kurzego skłonu”, czyli ściągania ramion, grabienia się oraz podkurczania szyi i karku. Wyglądamy wtedy jak… kura siedząca na grzędzie.
Jaką zatem postawę przyjmować, aby w trakcie wykonywania pracy w domu lub biurze nie tracić cennego zdrowia i dobrego wyglądu?
Przede wszystkim trzeba siedzieć prosto, a odcinek lędźwiowy wspierać odpowiednio ustawionym podparciem znajdującym się na krześle – „podczas długotrwałego siedzenia przy komputerze, lordoza staje się najbardziej narażona na ucisk całej masy naszego ciała.
Jeżeli chcemy siedzieć zdrowo, to musimy robić to na krześle wyposażonym w regulację wysokości oraz podporę pod odcinek lędźwiowy.
Wysokość krzesła i siedziska musi być odpowiednia w stosunku do blatu, na którym pracujemy. Chodzi o to, aby nogi nie były zawieszone w powietrzu lub miały problem z mieszczeniem się w przestrzeni pod stołem. Najbardziej optymalną opcją jest ich położenie na podpórkę - tak, aby kąt nie był klasycznie prosty, dzięki czemu nogi i uda mogą być lekko odciążone”.
Z punktu widzenia siedzenia
Oprócz samej techniki odpowiedniego siedzenia, na nasze zdrowie wpływa również wyposażenie stanowiska pracy. A w tej kwestii, każdy element jest różnym stopni ważny – od dopasowanego krzesła, po odpowiednie oświetlenie.
Kompletując elementy wyposażenia, przywiążmy szczególną uwagę do kwestii posiadania przez nie funkcji regulacji. Kupując więc krzesło, które jest nomen omen najważniejszą częścią naszego stanowiska, szukajmy takiego, które dopasowane jest do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz posiada regulację wysokości siedziska i podłokietników.
Pozwoli to na odciążenie przedramion oraz stawów barkowych.
Warto pamiętać, że samo krzesło biurowe jest także punktem odniesienia dla innych elementów wyposażenia znajdujących się w miejscu pracy.
W przypadku biurka, musi być ono w taki sposób ustawione, aby nasz kręgosłup był wyprostowany, a ręce spoczywały naturalnie i bezpośrednio na blacie.
Wybierajmy więc tylko te modele, które posiadają regulowaną wysokość, dającą nam możliwość idealnego dopasowania do pozycji siedzącej.
Dbając o odpowiednią postawę siedzącą pamiętajmy, że w grę wchodzi również kwestia pozycji monitora. Powinien być on ustawiony w odległości przynajmniej równej długości naszej wyprostowanej ręki. Dlaczego? Ponieważ stanowi to optymalną odległość ekranu od naszych oczu i nie powoduje u nas odruchu garbienia się.
Oświetlenie, nie zapominajmy również o odpowiednim świetle.
Lampa musi być tak ustawiona, aby nie oświetlała monitora ani naszych oczu, lecz rozjaśniała przestrzeń na biurku przed nami – zwróć uwagę czy nie rzucasz cienia.
A co z aktywnością?
Walkę o zdrową postawę warto wzbogacić także o dodatkowe aktywności, pozwalające na odpoczynek naszego organizmu od wycieńczającej go pracy, miejmy na uwadze kwestię układu krążenia.
Dobrze jest co jakiś czas wstać od biurka i starać się rozluźnić spięte od pracy mięśnie ramion i barki oraz „rozchodzić” nogi, w których przy siedzeniu zbiera się krew. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo powstawania żylaków lub pajączków.
Kiedy wykonujemy swoją pracę w domu, warto wykonywać ćwiczenie o nazwie kołyska. Podczas niego połóżmy się plecach, złapmy się się za łydki i wykonujmy ruchy „kołysania się w kołysce”. Tego typu aktywność stanowi znakomity odpoczynek dla naszego zmęczonego kręgosłupa. Oprócz tego, antidotum na dolegliwości związane z pracą biurową mogą być spacery, na przykład nordic walking.
Pomimo wielu opinii, wykonywanie pracy biurowej naraża nas na wiele schorzeń, które mogą wpływać nie tylko na drastyczne pogorszenie naszego stanu zdrowia, ale również wyglądu.